Jak uczyć się wiedzy o społeczeństwie

Wiedza o społeczeństwie staje się coraz chętniej wybieranym przedmiotem na maturze. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy popatrzy się na to, jak cenne są dobre wyniki z tego egzaminu. Szczególnie gdy planujemy po skończeniu liceum lub technikum udać się na jeden z kierunków humanistycznych. Jak obecnie prezentuje się Matura WOS pomoce do kupienia online? Co ułatwi nam przygotowania do tego egzaminu? 

Podręczniki to tylko początek

Każdy mówi o tym, że zdanie matury z wiedzy o społeczeństwie nie jest możliwe, gdy nie czytamy. I to prawda. Czytanie tekstów, książek oraz podręczników poszerza naszą wiedzę i sprawia, że łatwiej na spojrzeć na dane zagadnienie z kilku różnych perspektyw. A takie spojrzenie jest niezwykle cenne na maturze. Jednym z najważniejszych i najwyżej punktowanych zadań w arkuszu egzaminacyjnym jest ostatnie zadanie otwarte. To właśnie w nim zostaniemy poproszeni o napisanie dłuższego tekstu na zadany temat. Zazwyczaj jest to zadanie skupiające się na jednym z ostatnich wydarzeń ze świata polityki lub też prośba o wyjaśnienie pewnej definicji na wybranym przykładzie.

Analiza i interpretacja tekstu

Regularne czytanie treści związanych z wiedzą o społeczeństwie pozwoli nam też poprawić umiejętność analizy i interpretacji tekstu. Warto sięgać po te artykuły, eseje czy gazety, które sprawdzą się jako świetne przykłady różnych ugrupowań politycznych. Jednak polityka to nie wszystko. Poza nią koniecznie musimy się skupić na zagadnieniach społecznych (zarówno tych dotyczących naszego kraju, jak i Europy). Przyda nam się tu wiedza socjologiczna, ekonomiczna, historyczna, a nawet psychologiczna. Jak możemy zauważyć, WOS jest niezwykle szeroką dziedziną, która czerpie z innych nauk. Dlatego przygotowanie do matury z wiedzy o społeczeństwie jest jednym z bardziej czasochłonnych. Nauka w tym przypadku nie opiera się jednak na klasycznym i staromodnym uczeniu się na pamięć, a przede wszystkim na czytaniu i analizowaniu poznanych treści.