Jak wygląda matura z wiedzy o społeczeństwie

Jak aktualnie wygląda egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie? Każdy uczeń, który przystąpi do tej matury ma aż trzy godziny na rozwiązanie całego arkusza egzaminacyjnego. Jednak należy pamiętać, że egzamin ten dostępny jest jedynie na poziomie rozszerzonym, co wymagać będzie od nas lepszego przygotowania. Co jeszcze warto wiedzieć o tym przedmiocie? Czy Matura WOS pomoce dostępne w księgarni internetowej jest trudna? A może należy do łatwiejszych egzaminów?

Wiedza o społeczeństwie

Wiedza o społeczeństwie to jeden z ciekawszych przedmiotów, z którymi przyjdzie się zmierzyć uczniowi technikum czy liceum. Warto zaznaczyć, że przedmiot ten występuje już w szkole podstawowej, choć często spotykamy się z inną nazwą. Co właściwie kryje się w WOS-ie? Na lekcjach z wiedzy o społeczeństwie dowiemy się wiele na temat funkcjonowania państwa polskiego, fundamentalnych działań rządu, ale i zapoznamy się z wieloma socjologicznymi zagadnieniami. Te skupiają się przede wszystkim na społeczeństwie i naszej roli w nim. Jak grupy społeczne wpływają na działanie kraju? Jakie różnice kulturowe dzielą państwa Europy?

Dużo nauki

Choć WOS nie jest przedmiotem szczególnie skomplikowanym, to wymagać od nas będzie poświęcenia mu dużej ilości czasu. A to dlatego, że przygotowując się do matury z wiedzy o społeczeństwie, będziemy po prostu dużo czytać. Na czym warto się skupić? Przede wszystkim na poprawie umiejętności analizy oraz interpretacji różnorodnych tekstów. 

Co warto wiedzieć, podchodząc do egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie:

– liczy się obszerna wiedza z wielu dziedzin,

– warto powtórzyć sobie zagadnienia z obszaru polityki, ekonomii, ale i historii,

– to jedna z trudniejszych matur, która wymaga sporo nauki,

– na egzaminie zmierzymy się z zadaniami otwartymi i zamkniętymi,

– ostatnie zadanie to dłuższa praca pisemna,

– warto popracować nad analizą i interpretacją tekstu,

– WOS ceniony jest głównie na kierunkach humanistycznych.